SOLUS 

KLIMATYZACJA - OGRZEWANIE - FOTOWOLTAIKA

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają. Z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w perspektywie najbliższych lat.

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Stosując tanie w eksploatacji źródło ciepła, takie jak pompy ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania przez nawet 50 lat. Produkowane obecnie pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. .

 

Pompa ciepła w budynkach nowych.

 

Dla domów w budowie pompa ciepła to idealne rozwiązanie. Odpowiednie zaplanowanie ogrzewania oraz zaplecza technicznego przed rozpoczęciem prac sprawi, że zakup oraz montaż pompy ciepła będzie stosunkowo tani.

Większość pomp oferowanych na rynku posiada wysoką efektywność energetyczną przy założeniu niskiej temperatury zasilania dla centralnego ogrzewania. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie  ogrzewania podłogowego lub ściennego, gdzie temperatura zasilania wacha się w granicach 30 – 40°C.

W sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie grzejników, również nie stanowi to problemu. W tym przypadku może wykorzystać grzejniki niskotemperaturowe .

Koszt zakupu pompy ciepła jest uzależniony od powierzchni budynku i wahać się może w przedziale 12 do 30 tysięcy złotych. Robocizna to kolejne 5 do 10 tysięcy złotych, a koszt materiałów dodatkowych takich jak zasobniki wody użytkowej do pompy ciepła, zasobniki buforowe, zawory rozdzielające, pompy obiegowe, złączki, rury, armatura to kolejne 5 do 10 tysięcy. 

W standardowych budynkach o powierzchni około 150 m2 wybudowanych wg obecnych standardów izolacyjnych, można przyjąć łączny koszt pompy ciepła (robocizna + materiał) na poziomie 30 tysięcy złotych.

 

 

Pompa ciepła w budynkach istniejących.

 

Budynki już wybudowane najczęściej wyposażone są w typowe grzejniki, dla których temperatura zasilania zapewniająca odpowiedni komfort cieplny budynku, wynosi co najmniej 55 lub 60°C. Niestety większość pomp ciepła dostępnych na rynku, nie będzie w stanie podołać takiemu wyzwaniu, ponieważ przy ujemnych temperaturach powietrza zewnętrznego, maksymalna temperatura zasilania będzie zbyt niska. W takim przypadku można zdecydować się na jedno z 3 dostępnych rozwiązań:

 

Pierwsze rozwiązanie polega na zastosowaniu pompy niskotemperaturowej (przeznaczonej do ogrzewania podłogowego), która stanowić może główne źródło energii cieplnej oraz na wykorzystaniu grzałki elektrycznej lub dowolnego innego źródła energii cieplnej, które będzie wspomaganiem ogrzewania w okresach niskich temperatur.

 

Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu pompy z wymiennikiem gruntowym. Pompy tego typu co prawda nie są pompami stricte wysokotemperaturowymi, jednak stabilna i stała temperatura dolnego źródła zapewnia wystarczającą i przede wszystkim stałą temperaturę zasilania niezależną od temperatury powietrza zewnętrznego.

 

Trzecie rozwiązanie to zastosowanie pompy wysokotemperaturowej, która charakteryzuje się utrzymaniem temperatury zasilania centralnego ogrzewania na poziomie 55 - 60°C nawet przy temperaturach powietrza zewnętrznego na poziomie -15 lub -20°C. To rozwiązanie należy do zdecydowanie najtańszych w eksploatacji, a koszt zakupu jest porównywalny do pomp niskotemperaturowych i wynosi w granicach 34 do 36 tysięcy złotych.

 

Koszty zakupu i montażu pompy ciepła.

23 sierpnia 2021

Copyright 2017 | Created with WebWave